KONAČNO NAKON DVA DANA!: Nikšić se oglasio o nesreći u Sarajevu, evo šta je poručio…

0
c4c3b3ca-23f5-4a9f-aa53-21b469a9e363

Stravična tramvajska nesreća u Sarajevu, u kojoj je život izgubio 23-godišnji Erdoan Morankić, a mlada djevojka ostala bez noge, dobila je epilog i u obraćanju federalnog premijera Nermina Nikšića. On se jutros oglasio na društvenim mrežama, šaljući poruke koje istovremeno traže duboku istragu, ali i oštro kritikuju decenijsko zapuštanje javnog saobraćaja.

Institucionalna bitka protiv politizacije

Dok Sarajevo još uvijek potresaju protesti građana, Nikšić poziva na smirivanje strasti i prepuštanje slučaja profesionalcima. Ipak, on jasno poručuje da niko neće biti zaštićen.

„Tragedija koja je odnijela jedan mladi život i dovela do teških, po život opasnih povreda druge mlade osobe, duboko nas je potresla. Čekao sam da prođe dan žalosti, jer u ovakvim trenucima svaka izgovorena ili napisana riječ je teška, a opet u odnosu na bol porodica nemjerljiva“, naveo je Nikšić.

Premijer je istakao da institucije moraju raditi pod lupom javnosti, ali bez dnevno-političkih pritisaka koji zamagljuju činjenice. Njegov fokus je na tri ključna stuba istrage: prekoračenje brzine, tehnički kvarovi i sistemska odgovornost.

Direktni udar na opoziciju: “Kupovali su nam ‘starije i ljepše'”

U stilu koji je odmah izazvao lavinu komentara na društvenim mrežama, Nikšić je odgovorio na kritike onih koji aktuelnu vlast krive za stanje u GRAS-u.

„Oni koji su građanima ostavili tramvaje kupljene za Olimpijadu, a u svojih trideset godina vlasti nabavljali ‘starije i ljepše’ koje su iz upotrebe povlačili drugi gradovi, sada su navodno zabrinuti zašto je nabavljeno samo 25 novih. Modernizacija javnog prevoza nije jednodnevni proces“, poručio je premijer.

Nikšić tvrdi da je rekonstrukcija pruge i nabavka novih vozila najveće ulaganje u ovaj sistem nakon više decenija, te da je krajnji cilj potpuno povlačenje zastarjelih i nesigurnih vozila iz saobraćaja.

Pravda za porodicu i “teret” vozača

U svom obraćanju, Nikšić se dotakao i ljudske strane ove tragedije, svjestan da će ožiljci ostati trajni za sve učesnike.

  • Empatija: Premijer je izrazio svjesnost da bol nose i vozač tramvaja, kao i ostali očevici.

  • Beskompromisnost: „Javnost ima pravo na istinu, a porodica na pravdu. Svako čija se odgovornost utvrdi mora snositi posljedice, bez obzira o kome se radi“, zaključio je on.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *