Prekršio sudsku zabranu? Govor u Orašcu može odvesti Štimca direktno u pritvor

0
IMG_1312

Bivši košarkaš i politički aktivista Vladimir Štimac pojavio se danas na javnom skupu u Orašac, uprkos sudskoj mjeri zabrane prisustvovanja javnim okupljanjima, što bi, ukoliko se potvrdi, moglo dovesti do njegovog upućivanja u pritvor.

Štimac je, prema dostupnim informacijama, govorio na skupu blokadera, iako mu je ranije izrečena mjera kojom mu se zabranjuje prisustvo na svim javnim skupovima – kako prijavljenim, tako i neprijavljenim.

Kako je ranije saopšteno, Viši sud u Beogradu izrekao mu je mjeru zabrane prilaženja, sastajanja i komuniciranja sa određenim licima, kao i zabranu posjećivanja određenih mjesta, među kojima su i svi javni skupovi.

Prema zakonu, ukoliko se utvrdi da je ova mjera prekršena, sud po prijemu obavještenja policije može automatski odrediti pritvor.

– Ukoliko policija dostavi obavještenje da je mjera prekršena, sud bez posebne procedure donosi odluku o pritvoru – navodi sagovornik upoznat sa postupkom.

Postupak zbog sumnje na podsticanje nereda

Podsjetimo, protiv Štimca se pred Višim javnim tužilaštvom u Beogradu vodi postupak zbog sumnje da je početkom novembra, obraćajući se okupljenim građanima, javno pozivao na dolazak ispred Doma Narodne skupštine.

Tom prilikom je, prema navodima iz istrage, vrijeđao pripadnike policije i učesnike drugog skupa u Pionirskom parku, pokušavajući da izazove snažan emotivni naboj kod prisutnih. Nakon tih poziva došlo je do okupljanja građana ispred Skupštine, gdje su zabilježeni incidenti, napadi na policiju i korišćenje pirotehničkih sredstava.

U tim sukobima jedan policijski službenik zadobio je tešku tjelesnu povredu, dok je tom prilikom došlo i do požara na šatoru koji koriste učesnici skupa u Pionirskom parku.

Da li će današnji nastup u Orašcu biti ocijenjen kao kršenje sudske mjere i dovesti do pritvora, znaće se nakon postupanja nadležnih organa.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *