NEVJEROVATNO!: Otkrivamo detalje novog ugovora RS-a s lobistima u SAD, evo šta je cilj

0
mile-lobisti-1024x538

Dok se u javnosti još uvijek sliježu utisci o skandaloznom ugovoru za secesiju s Ari Ben-Menasheom, vlasti Republike Srpske povukle su novi potez u Washingtonu. Prema dokumentaciji u posjedu Fokusa, zavedenoj u Ministarstvu pravde SAD-a 13. februara 2026., novi partner Milorada Dodika je lobistička kuća Lucas Compton LLC.

Cijena “pozitivnog utjecaja”: Skoro 800.000 KM godišnje

Novi aranžman, koji je 30. januara potpisao ministar Zlatan Klokić, porezne obveznike u RS-u koštat će enormnih 40.000 dolara mjesečno (oko 66.000 KM). Na godišnjem nivou, iz budžeta entiteta će za ove usluge biti isplaćeno blizu 800.000 KM.

Za ovaj novac, lobisti iz Washingtona obavezali su se na:

  • “Peglanje” imidža: Kreiranje govora i izjava za političke lidere RS-a kako bi se stvorio “pozitivan utjecaj” u Kongresu, Bijeloj kući i medijima.

  • Mreža kontakata: Olakšavanje pristupa ključnim ljudima u Ministarstvu vanjskih poslova (State Department) i Ministarstvu finansija SAD-a.

Gdje je nestala “secesija”?

Najzanimljiviji detalj novog ugovora je ono čega u njemu nema. Za razliku od prethodnog ugovora s kućom Dickens & Madson, koji je otvoreno zagovarao:

  1. Otcjepljenje Republike Srpske kao ultimativni cilj.

  2. Uklanjanje Christiana Schmidta uz podršku SAD-a.

  3. Ukidanje odluka državnih institucija BiH.

Novi ugovor s Lucas Compton LLC sročen je mnogo opreznije i “diplomatski umivenije”. Umjesto radikalne retorike o nezavisnosti, fokus je na “olakšavanju poruka” i “specifičnim akcijama” prema međunarodnoj zajednici i EU.

Trumpovi ljudi i povratak Jonathana Moorea

Sastav lobističke kuće otkriva jasnu strategiju Banje Luke da se približi novoj američkoj administraciji, ali i ljudima koji odlično poznaju prilike u BiH.

  • Republikanska veza: Jedan od osnivača, Gary Compton, dugogodišnji je podržavalac Donalda Trumpa i Republikanske stranke.

  • Iznenađenje u timu: Kao član osoblja naveden je i Jonathan Moore, bivši šef Misije OSCE-a u BiH i nekadašnji direktor Odjela za južnu i srednju Evropu u State Departmentu. Mooreovo ime u ovom kontekstu izazvalo je posebnu pažnju, s obzirom na njegovo duboko poznavanje političkih prilika u Sarajevu i Banjoj Luci.

Čini se da je vlast u RS-u shvatila da agresivno lobiranje za secesiju donosi samo nove sankcije i izolaciju. Angažovanjem Jonathana Moorea i ljudi bliskih Trumpu, Banja Luka pokušava promijeniti taktiku – od “frontalnog napada” na institucije BiH preći na suptilno lobiranje unutar američkog sistema, koristeći insajdere koji govore jezikom Washingtona.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *