LJUDI VEĆ KORISTE OVO👇

Posle “zelenog svetla” iz Evrope otvoren novi sukob u Srbiji – stare izjave ponovo izvučene na sto

0
IMG_1489

Predsednica Narodne skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da će Venecijanska komisija uskoro uputiti delegaciju u Srbiju kako bi razgovarala o nedavno usvojenim pravosudnim zakonima, ali i o izmenama ustavnih amandmana u oblasti pravosuđa.

Kako je navela, ustavni amandmani su dva puta dobili pozitivno mišljenje Venecijanske komisije, kao i pohvale iz Brisela, uz podršku stručnih udruženja poput Društva sudija Srbije i Udruženja tužilaca Srbije. Ipak, prema njenim rečima, deo opozicije, pojedine organizacije civilnog društva i određeni mediji tada su vodili kampanju protiv referenduma, dok danas kritikuju prateće zakone tvrdeći da urušavaju ono što je amandmanima postignuto.

Brnabić je istakla da je proces izmena Ustava trajao više od dve godine i uključivao javne rasprave, okrugle stolove i konsultacije sa međunarodnim partnerima, uključujući i Evropska unija.

Prema njenim rečima, i pored dobijenih pozitivnih mišljenja, vlast je dodatno razgovarala sa stručnom javnošću kako bi se postigao širi društveni konsenzus. Navela je da su izmene ocenjene kao korak ka jačanju nezavisnosti pravosuđa i samostalnosti tužilaštva.

NE PROPUSTI OVU PRILIKU👇

Govoreći o referendumu, ocenila je da je kampanja bila izuzetno teška i da je rezultat pokazao duboku podeljenost u društvu. Kako tvrdi, upravo oni koji su tada osporavali referendum danas kritikuju zakone koji proističu iz usvojenih ustavnih amandmana.

Delegacija Venecijanske komisije, kako je najavljeno, razgovaraće sa predstavnicima institucija o daljim koracima u oblasti reforme pravosuđa.

MNOGI SU VEĆ POGLEDALI👇

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Možda ste propustili