UDARNO! Rusija zagrmela zbog naoružavanja u regionu – i Beograd se pita: Koliko je dozvoljeno?!
Rukovodilac ruske delegacije na pregovorima u Beču o pitanjima vojne bezbednosti i kontrole naoružanja Julija Ždanova ocenila je da se bezbednosna situacija na Balkanu pogoršava uprkos deklarativnim porukama o miru.
Prema njenim rečima, učesnici militarizovanih regionalnih inicijativa tvrde da žele stabilnost, ali u praksi podstiču rast tenzija i novu trku u naoružanju. Posebno je istakla Hrvatska, naglašavajući da kao potpisnica Dejtonski sporazum ima posebnu odgovornost za očuvanje bezbednosti u regionu.
Kako tvrdi, pojedine aktivnosti Zagreba su, prema ruskom stavu, u suprotnosti sa odredbama sporazuma, uključujući i mehanizme subregionalne kontrole naoružanja definisane njegovim aneksima.
Ždanova je upozorila da formiranje vojnih blokova dodatno destabilizuje Zapadni Balkan, te da takvi potezi mogu biti u suprotnosti i sa Rezolucija 1244, ali i samim Dejtonskim sporazumom.
NE PROPUSTI OVU PRILIKU👇
Posebnu zabrinutost, kako je navela, izaziva pojačano prisustvo NATO na Balkanu. Istakla je da zemlje članice povećavaju vojne budžete, intenziviraju nabavku oružja i učestvuju u sve većem broju vojnih vežbi, uključujući i scenarije koji prevazilaze odbrambene okvire.
Prema njenim tvrdnjama, unutar Alijanse se Balkan sve više posmatra kao strateška tačka u širem kontekstu odnosa sa Rusijom, uz razvoj infrastrukture za brzu vojnu mobilnost i raspoređivanje snaga.
MNOGI SU VEĆ POGLEDALI👇
Takođe je ukazala na pritiske prema državama koje nisu članice NATO-a, među kojima su Srbija i Republika Srpska, uz ocenu da se od njih traži jasno opredeljenje između Zapada i saradnje sa državama poput Rusije i Kine.
Govoreći o balansu naoružanja, bivši načelnik Generalštaba Vojske Srbije Branko Krga podsetio je na tzv. formulu „5-2-2“, koja proističe iz sporazuma o subregionalnoj kontroli naoružanja.
Kako objašnjava, taj princip podrazumeva odnos snaga u kojem Beograd kao referentni faktor ima pravo da učestvuje u određivanju nivoa naoružanja u regionu, uključujući i Hrvatska i Bosna i Hercegovina.
Krga smatra da bi Srbija trebalo aktivnije da koristi ovaj mehanizam, naglašavajući da sporazum formalno i dalje važi, te da pitanje vojnog balansa u regionu ne bi smelo da se rešava jednostranim potezima.

VUČIĆ OTVORIO OSJETLJIVU TEMU!: Spomenuo nestale i prozvao Hrvatsku!