TELEFONSKI POZIV IZMEÐU NETANJAHUA I TRAMPA! Netanjahu poručio : “Do srži uništavamo…”

0
IMG_2167

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu objavio je da je razgovarao s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom o mogućem sporazumu s Iranom, a poruke koje su uslijedile nakon tog kontakta dodatno su pojačale napetosti na Bliskom istoku. Prema pisanju Yneta, Netanyahu je poručio da Izrael nastavlja snažne vojne operacije i da, kako je rekao, “do srži uništava raketni i nuklearni program” Irana, uz paralelne udare na Hezbollah. 

Prema istom izvoru, Netanyahu je rekao da Trump vjeruje kako postoji prilika da se iskoristi vojni napredak Izraela i Sjedinjenih Država kako bi se ostvarili ciljevi koji bi trebali zaštititi izraelske strateške interese u okviru mogućeg dogovora. Istodobno je naglasio da će Izrael, bez obzira na tijek pregovora, nastaviti braniti svoje interese u svakoj situaciji. 

Ovakve izjave dolaze u trenutku kada se već tjednima govori o mogućem diplomatskom okviru za smirivanje sukoba, ali i o vrlo tvrdim izraelskim zahtjevima prema Teheranu. Reuters je još sredinom veljače izvijestio da Netanyahu smatra kako svaki dogovor s Iranom mora uključivati uklanjanje same sposobnosti obogaćivanja, odnosno demontažu opreme i infrastrukture koja to omogućuje, a ne samo privremeno zaustavljanje procesa. 

Upravo zato novi razgovor Netanyahu–Trump mnogi vide kao signal da Izrael i dalje želi maksimalan pritisak na Iran, čak i ako se paralelno govori o mogućem političkom rješenju. U takvoj atmosferi svaka poruka iz Tel Aviva i Washingtona ima dodatnu težinu, posebno kada dolazi u kombinaciji s tvrdnjama o nastavku udara i “zaštiti vitalnih interesa”.  

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *