MATURANTI ŠOKIRALI NA NORIJADI! Orešković raspalila po Plenkoviću: “Tužna, možda najtužnija ikada…”

0
3ee28a52-60e1-4560-8384-c4a15d6385d3

Maturanti na Jelačićevom trgu uzvikivali ustaške poklice — Orešković: “Tužna, možda i najtužnija norijada ikada”

Saborska zastupnica Sandra Orešković reagirala je na incident koji se danas dogodio tijekom norijade u Zagrebu, kada je skupina maturanata na Trgu bana Jelačića uzvikivala “ajmo ustaše.” Orešković je na Facebooku objavila oštar komentar kojim je osudila incident — ali i direktno napala premijera Andreja Plenkovića i njegovo okruženje.

“Kada maturanti urliču — to je sramota. Kada ministri — to je domoljublje”

Orešković nije birala riječi u osudi incidenta — ali ni u kritici vladajuće politike koju smatra odgovornom za ovakvu atmosferu u društvu.

“Kada maturanti urliču za dom spremni, onda je to sramota. Ali kada to uzvikuje Thompson, ministri, saborski zastupnici i keleminci, Plenkovićeva propaganda nam kaže da je to domoljublje” napisala je zastupnica, direktno dovodeći u vezu vladajuću politiku s normalizacijom ustaškog vokabulara.

Posebno je emotivan bio detalj koji je Orešković istaknula — dok je jedan dio maturanata uzvikivao ustaške poklice, drugi dio maturanata u isto vrijeme u zrak je otpuštao bijele balone. “Da ti srce pukne” napisala je zastupnica.

“Poluobrazovana i zatrovana mladost — to su budući birači”

Orešković je otišla korak dalje od pukog osude incidenta — analizirajući što ovakvi prizori znače za budućnost Hrvatske.

“Ovaj dio poluobrazovane i zatrovane mladosti koja ne zna ni s kojom zastavom maše i na ustaštvo miriše — to su budući birači. Takvi će se lakše identificirati sa priprostim hukačima na listama, sa travničkim diplomama, sa politikom koja bi prekrajala granice u BiH i spajala hrvatski narod izvan RH s maticom, sve u ime velikog domoljublja i te falšne zastave” napisala je zastupnica.

Ovim riječima Orešković je u jednoj objavi spojila lokalni incident s norijadi s mnogo širim pitanjima — od unutarnje politike do vanjskopolitičkih ambicija prema Bosni i Hercegovini.

Direktan udarac na Plenkovića: “Plejada za dom spremnih ministara”

Na kraju objave Orešković je direktno prozvala premijera Plenkovića i njegov kabinet.

“Tužna, možda i najtužnija norijada ikada. Ali ne bi me iznenadilo da Plenkovićeva plejada za dom spremnih ministara proglasi da je atmosfera spektakularna — baš kao što je bila na dan Thompsonovog hipodromskog koncerta” zaključila je zastupnica.

Referenca na Thompsonov koncert na Hipodromu nije slučajna — taj nastup 2024. godine izazvao je veliku kontroverzu zbog ustaškog ozračja, a Plenkovićeva vlada tada nije jasno osudila simboliku koja se na koncertu pojavila.

Kontekst: Norijada i incident koji je sve raspalio

Norijada je tradicionalna manifestacija kojom maturanti obilježavaju završetak srednje škole. Ovogodišnja norijada u Zagrebu privukla je veliku pozornost zbog upravo ovog incidenta — snimke na kojoj se vidi skupina maturanata kako na Trgu bana Jelačića skandira “ajmo ustaše.”

Snimka se brzo proširila društvenim mrežama i izazvala lavinu reakcija. Orešković je jedna od prvih saborskih zastupnica koja se javno oglasila, no očekuju se i reakcije ostalih političkih aktera.

Incident dolazi u kontekstu širih rasprava o historijskom revizionizmu u Hrvatskoj — koje traju godinama, a posebno su se intenzivirale nakon Thompsonovog koncerta i nedavnih kontroverzi vezanih uz glorifikaciju ustaškog pokreta od strane pojedinih javnih osoba i političara.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *