NOVA PROVOKACIJA IZ BEOGRADA! Brnabić spomenula Hrvatsku i izazvala buru u regiji

0
IMG_3487

Predsjednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izazvala je novu političku polemiku u regiji nakon izjava u kojima je Hrvatsku i Zagreb dovela u vezu s interesima usmjerenima protiv sadašnje vlasti u Srbiji. U svom nastupu ustvrdila je da “blokaderi” najveću podršku iz inozemstva dobivaju upravo iz Zagreba, uz tvrdnju da je strateški interes Hrvatske da predsjednik Aleksandar Vučić ne ostane na čelu Srbije.

Brnabić je poručila da, prema njezinu tumačenju, Hrvatskoj ne odgovara Srbija koja bi bila regionalni lider, nego država koja zaostaje i slabi. U tom kontekstu rekla je da takav pristup ne vidi kao izraz dobrosusjedskih odnosa, nego kao pokazatelj frustracije prema Srbiji i njezinu položaju u regiji. Posebno je istaknula da joj nije jasno kako u samoj Srbiji postoje ljudi koji, kako tvrdi, rade u korist “strateških interesa Hrvatske”.

U svojim izjavama otišla je i korak dalje, upozorivši da bi, ako “blokaderi” dođu na vlast, Srbija mogla ući u razdoblje duboke političke nestabilnosti. Kazala je da takav razvoj događaja vidi kao jednu od najozbiljnijih prijetnji za zemlju, uz tvrdnju da bi u tom slučaju mogla biti ugrožena i sama izborna dinamika u Srbiji.

Najviše pažnje ipak je izazvala njezina rečenica: “Ne sviđa vam se Srbija? Idite, evo, Hrvatska ima otvorena vrata.” Upravo je ta izjava izazvala najjači odjek u javnosti, jer je protumačena kao provokativna poruka upućena političkim neistomišljenicima, ali i kao dodatno zaoštravanje retorike prema Hrvatskoj.

Brnabić je ujedno ustvrdila da Hrvatska, prema njezinu mišljenju, želi Srbiju koja je slabija, manja i politički manje utjecajna. Kao primjer je navela razvojne i političke ciljeve Srbije, tvrdeći da dio vanjskih aktera ne želi da zemlja bude uspješna i stabilna. Time je cijelu priču pokušala smjestiti u širi regionalni i geopolitički okvir.

Ovakve izjave dolaze u trenutku kada su odnosi u regiji ionako osjetljivi, a svaka politička poruka iz Beograda ili Zagreba brzo dobiva i unutarnjopolitičku i vanjskopolitičku dimenziju. Zato se i ovaj istup promatra ne samo kao obraćanje domaćoj javnosti, nego i kao poruka upućena susjedstvu, posebno Hrvatskoj.

Brnabić je svoje tvrdnje iznijela komentirajući politička okupljanja i studentske blokade u Srbiji, ustvrdivši da iza dijela organizacije i političkog usmjeravanja stoje vanjski utjecaji. Prema njezinim riječima, takvi akteri ne djeluju samostalno, nego dobivaju smjernice iz inozemstva o tome kako se politički postaviti i organizirati.

U političkom smislu, ovakva retorika dodatno produbljuje jaz između različitih političkih tabora u Srbiji, ali i otvara novo poglavlje napetosti u odnosima sa Zagrebom. Dok pristaše vlasti u ovim izjavama vide upozorenje na vanjski utjecaj i pritisak na Srbiju, kritičari ih promatraju kao još jedan pokušaj mobilizacije javnosti kroz zaoštravanje odnosa sa susjedima.

Ostaje za vidjeti hoće li iz Zagreba stići službena reakcija i hoće li ova izjava ostati tek dio dnevno-političkog obračuna ili će prerasti u ozbiljniju regionalnu temu. Jasno je tek da je Brnabić još jednom odabrala izrazito oštar ton, a njezine riječi već su izazvale nove rasprave o granicama političke komunikacije i stanju dobrosusjedskih odnosa u regiji.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *