LJUDI VEĆ KORISTE OVO👇

“DA VAM NEŠTO KAŽEM U LICE”: Bošnjački političar šokirao Zagreb – Barać odmah odgovorio!

0
bdda16db-e012-4b32-a502-a2c5223bfc44

“Da vam nešto kažem usred Zagreba i u lice”: Zahiragić Baraću poručio da Herceg-Bosna nikada neće biti napravljena — žestoka rasprava o hrvatskim pravima u BiH

U HTV-ovoj emisiji “Otvoreno” sukobila su se četiri politička aktera u raspravi o inicijativi Domovinskog pokreta za uspostavu hrvatske izborne jedinice u Federaciji BiH. Rasprava je eskalirala kada je bošnjački političar Haris Zahiragić direktno i bez zadrške progovorio DP-ovom glavnom tajniku Mladenu Baraću.

“Herceg-Bosna nikada neće biti napravljena — to trebate znati”

Potpredsjednik SDA Haris Zahiragić nije birao riječi u obraćanju Baraću.

NE PROPUSTI OVU PRILIKU👇

“Da vam nešto kažem ovdje, usred Zagreba i u lice, krajnje dobronamjerno — Herceg-Bosna nikada neće biti napravljena, ni u Federaciji ni u BiH. To trebate znati” rekao je Zahiragić.

“BiH i bosanskohercegovačko društvo dovoljno je istraumatizirano ‘90-ih da takve pojave, posebno kad dolaze iz susjedne države, nisu dobrodošle. Mi Bošnjaci smo dobronamjeran i ponosan narod. Vrlo je ružno kada se iz vaše pozicije petljate u unutrašnje stvari BiH, a posebno je ružno kada prijetite” poručio je.

Zahiragić je ustvrdio da je Željko Komšić legalan i legitiman član Predsjedništva te postavio provokativno pitanje. “Što mislite za koga glasaju Hrvati i Bošnjaci u RS-u? Mogu li glasati za koga osim za Srbina? Vi predlažete dvije kutije i da 200-300 tisuća ljudi koji se ne definiraju ni kao Bošnjaci ni kao Hrvati nemaju pravo glasa?” upitao je.

MNOGI SU VEĆ POGLEDALI👇

Iznio je i podatke o participaciji Hrvata u vlasti. “U Vijeću ministara premijerka je Hrvatica i tri su ministra Hrvati — što je 40 posto izvršne vlasti, a u parlamentu imaju 10 posto zastupnika. Predsjednica Federacije je Hrvatica” izjavio je Zahiragić.

DP: “Želimo spriječiti peto preglasavanje Hrvata”

Glavni tajnik DP-a Mladen Barać pojasnio je ciljeve inicijative. “Cilj je spriječiti svaku mogućnost preglasavanja hrvatskog naroda — ne samo na izborima u listopadu 2026., nego i ubuduće. Želimo da se to ne dogodi već po peti put” kazao je.

“Otvaranje ove teme ne bi trebalo biti bauk. Ono što bismo željeli vidjeti u BiH jest da isti ljudi, prijavljeni na istim boravišnim mjestima, glasaju kao i dosad — ali da imaju dvije glasačke kutije. Zaista ne vidimo zašto se od toga pravi problem” rekao je Barać.

Najavio je da će DP za dva tjedna koalicijskim partnerima predstaviti službeni pozicijski dokument za hrvatsku izbornu jedinicu — a potom upoznati sve saborske klubove i Ured predsjednika Republike.

U replici Zahiragiću Barać je rekao da ne prepoznaje prijeteći ton u svojim izjavama i da je cilj inicijative “istinska ravnopravnost Hrvata, a ne naziv teritorijalne jedinice.”

HDZ: “Komšić je legalan — ali ne i legitiman”

Državni tajnik u MVEP-u Frano Matušić ponovio je poziciju HDZ-a. “Hrvati su četiri puta preglasani glasovima Bošnjaka pri izboru člana Predsjedništva. To je zloporaba tog mehanizma jer Hrvati u četiri navrata nisu glasali za Komšića — i to treba ispraviti” rekao je.

“Komšić je apsolutno nelegitimni predstavnik. Mi svim partnerima u EU i izvan nje jasno govorimo da je riječ o nelegitimnom izboru” istaknuo je Matušić, dodavši da težina ispravka ovih nepravilnosti leži na Bošnjacima i Hrvatima u Federaciji koji se trebaju dogovoriti.

Podsjetio je da je dogovor u Neumu bio blizu — ali nažalost nije proveden.

Raspudić: “Problem je stvorila međunarodna zajednica”

Saborski zastupnik Nino Raspudić istaknuo je da Daytonski sporazum jasno kaže da član Predsjedništva mora predstavljati vlastiti narod.

“Željko Komšić može biti sto puta veći Hrvat od mene — ali je problem što on ne predstavlja Hrvate” rekao je Raspudić, zahvalivši DP-u na pokretanju teme.

“Jedina BiH koja postoji je daytonska. Intervencijom međunarodne zajednice — Berijevim i Petrićevim amandmanima koji nisu prošli parlamentarnu proceduru — to je narušeno i stvorena je zla krv. Nije problem samo što su četiri puta nametnuli Komšića, nego što su dva puta formirali vlast bez legitimnih predstavnika Hrvata” kazao je.

Ocijenio je da BiH danas, 31 godinu nakon rata, predstavlja “karikaturu od države” kojoj još treba međunarodni tutor koji mijenja izborni zakon u izbornoj noći.

Plenković: “Nije moguće bez konsenzusa u BiH”

Premijer Andrej Plenković komentirao je inicijativu DP-a, ocijenivši je “naporom za političkom vidljivošću.” Naglasio je da je za promjenu izbornog sustava i Ustava BiH potreban konsenzus tamošnjih političkih stranaka. “Hrvatske političke stranke i hrvatski narod to, nažalost, ne mogu napraviti sami” rekao je.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Možda ste propustili