Srebrenica nikada neće biti zaboravljena: U češkom Parlamentu održana komemoracija povodom 31. godišnjice genocida
U zgradi Parlamenta Češke Republike u Pragu danas je upriličena svečana komemoracija povodom 31. godišnjice genocida u Srebrenici. Već treću godinu zaredom, uz podršku Ambasade Bosne i Hercegovine u Češkoj, ovaj događaj okuplja brojne diplomate, parlamentarce i veterane, šaljući snažnu poruku o važnosti sjećanja i borbe protiv negiranja historijskih činjenica.
Glasovi koji ne dozvoljavaju zaborav
Prisutne je pozdravila ambasadorica Bosne i Hercegovine u Češkoj, Martina Mlinarević, koja je u svom emotivnom izlaganju podsjetila na stravične događaje iz jula 1995. godine. Ambasadorica je poseban akcent stavila na stradanje majki Srebrenice i patnju žena žrtava ratnog silovanja, upozoravajući istovremeno na opasnost koju predstavljaju aktuelno veličanje ratnih zločinaca i sistematsko negiranje genocida.
Tekst se nastavlja ispod promocije
“Teško je govoriti o ‘nikad više’ kada svakodnevno svjedočimo novim ratnim sukobima i eskalacijama širom svijeta”, poručila je Mlinarević, ističući kako je sjećanje na Srebrenicu obaveza cijelog čovječanstva, a ne samo bh. naroda.
Podrška Češke na putu ka euroatlantskim integracijama
Dijaspora
Bh. dopunske škole u UK obilježile 27 godina: Broj učenika opada, stigla jasna poruka za institucije BiH
1 dan
Tekst se nastavlja ispod promocije
Komemoraciji se pridružila i potpredsjednica češkog Parlamenta, Barbora Urbanová, koja je osudila pokušaje revizije historije te izrazila čvrsto uvjerenje da se tragedije poput srebreničke nikada više ne smiju ponoviti. Značajan doprinos skupu dao je i zastupnik Petr Sokol, član Interparlamentarne grupe prijateljstva za BiH, koji je podsjetio na odgovornost međunarodne zajednice iz 1995. godine, ali i potvrdio bezrezervnu podršku Češke na putu Bosne i Hercegovine ka euroatlantskim integracijama.
“Nikad više nitko neće morati prolaziti takve strahote te moramo biti jasni u svojim nastojanjima da spriječimo historiju da se ponavlja”, kazala je Barbora Urbanová.
Važnost pomirenja i trajno sjećanje
U ime Ministarstva vanjskih poslova Češke, skupu se obratio Tomaš Szunyog, direktor za Južnu i Jugoistočnu Evropu. Szunyog je podijelio svoja lična iskustva iz Potočara, ističući kako posjete Memorijalnom centru ostavljaju neizbrisiv trag te da je proces pomirenja jedini održivi put za budućnost regije.
Prisustvo više od 45 stranih ambasadora i visokih diplomata na ovom događaju u Pragu svjedoči o snažnoj međunarodnoj podršci žrtvama genocida u Srebrenici. Kroz ovakve inicijative, prijateljstvo između Bosne i Hercegovine i Češke postaje most koji ne samo da njeguje kulturu sjećanja, već aktivno zagovara mir i stabilnost, podsjećajući svijet da je istina jedini temelj na kojem se može graditi budućnost.
Pratite Točka
Najnovije vijesti direktno na vašem Facebooku.