Potpredsednik SAD Džej Di Vens izjavio je da bi Sjedinjene Američke Države uskoro mogle da izađu iz sukoba sa Iran, naglašavajući da je većina vojnih ciljeva već ostvarena.
U intervjuu za konzervativnog podkastera Benija Džonsona, Vens je otkrio da predsednik Donald Tramp planira da nastavi operacije „još malo“, kako bi se osiguralo da se situacija dugoročno stabilizuje.
Tekst se nastavlja ispod promocije
„Predsednik će nastaviti s tim još malo kako bi osigurao da kada odemo, ne moramo ponovo da radimo ovo veoma dugo vremena. Moramo da ih neutrališemo na duži period i to je svrha“, izjavio je Vens.
On je istakao da trenutni rast cena energenata predstavlja kratkoročnu posledicu sukoba, ali da očekuje njihovu stabilizaciju nakon povlačenja američkih snaga.
Tekst se nastavlja ispod promocije
„Ovo je veoma privremena reakcija na ono što će na kraju biti kratkoročni sukob. Nismo zainteresovani da budemo tamo godinu ili dve. Završavamo posao i uskoro izlazimo“, dodao je.
Prema informacijama iz Bele kuće, Vens bi mogao da ima ključnu ulogu u eventualnim mirovnim pregovorima, s obzirom na njegovo iskustvo i ranije protivljenje dugotrajnim vojnim angažmanima u inostranstvu.
Zvaničnici navode da je spreman da preuzme vodeću ulogu u pregovorima – ali tek kada i ako dođe do direktnog dijaloga sa Iranom.
Pratite Točka
Najnovije vijesti direktno na vašem Facebooku.