Požar na mostarskoj deponiji Uborak: Hodžić upozorava na opasnost od eksplozije metana, traži hitnu evakuaciju
Na mostarskoj deponiji Uborak jutros oko 9 sati izbio je požar koji do sada nije ugašen. Nijaz Hodžić ispred Inicijative “Jer me se tiče” za Avaz opisao je stanje kao katastrofalno i uputio dramatično upozorenje o opasnosti od eksplozije metana, pozivajući na hitno izmještanje stanovništva.
“Ako plamen dospije u dubinu, nema Bijelog polja i pola Mostara”
Hodžić nije birao riječi u ocjeni ozbiljnosti situacije.
Tekst se nastavlja ispod promocije
“Potrebno je izmiještanje stanovništva, ali odmah, ovo je katastrofa. Ovo je opasno, jer ako ovaj plamen dospije u dubinu deponije može doći do eksplozije metana koji se nakupio u samoj deponiji i to bi bila katastrofa. To bi izazvalo da nema Bijelog polja i pola Mostara” upozorio je Hodžić.
Uzrok požara: Radnici palili vatru u deponiji usred vreline
Hodžić je naveo i uzrok požara koji je šokirao sve koji su ga čuli.
Tekst se nastavlja ispod promocije
“Oni su jutros usred vreline ložili vatru u deponiji. Oni su izazvali požar, ljudi koji su popravljali mašinu za ravnanje, koja je ostala i sada je izgorjela skroz i sve su mašine izgorjele” kazao je.
Dodao je da se smeće nikada nije zbrinjavalo kako treba, da stručnjaci nisu vodili računa o tome te da su zatrpani svi odušci iz deponije.
“Ovo se ne može ugasiti za dan, nego za mjesec”
Hodžić je opisao i zašto se požar ne može brzo ugasiti.
BiH
Vlada TK izdvaja 16,5 miliona KM za tuzlansku poljoprivredu: Ko dobiva najviše i hoće li biti dovoljno
1 dan
“Ništa nije ugašeno i ovo se ne može ugasiti za dan nego za mjesec. Službe su došle i pokušavaju to da ugase, ali ne mogu ništa da urade. To treba postupno ugasiti centimetar po centimetar. To je najlon koji se ne može ugasiti tako lako i ovo će trajati mjesecima” kazao je.
Pozvao je da se angažuju sve snage kako bi se deponija počela zatrpavati i onemogućio dolazak zraka do vatre.
Plućni bolesnici moraju biti evakuisani hitno
Hodžić je opisao i zdravstvene posljedice koje se već osjećaju.
“Svi plućni bolesnici moraju biti evakuisani pod hitno. Moj kolega je povraćao, morao je ići kući da pije mlijeko, otrovao se. Ja zdrav ne mogu da dišem. Trenutno sam u gradu i na deponiji i u gradu je isto, dim je i ovdje” zaključio je.
Kazao je da su podnijeli krivične prijave protiv nadležnih i onih koje smatraju odgovornima za katastrofu.
Kontekst: Uborak godinama simbol neriješenog problema
Deponija Uborak jedna je od najproblematičnijih u BiH. Godinama se upozorava na nedostatke u upravljanju, preveliko opterećenje i nepoštivanje standarda sigurnog odlaganja otpada. Činjenica da su radnici jutros ložili vatru na deponiji usred ljeta govori o sistematskom nemaru koji je kulminirao ovim požarom. Metan koji se nakuplja u deponijama bez odgovarajućih odušaka realna je i ozbiljna opasnost, a Hodžićevo upozorenje nije pretjerivanje već scenarij koji se može ostvariti.
Što slijedi
Vatrogasne i komunalne službe na terenu pokušavaju lokalizirati požar, ali prema Hodžićevim riječima situacija može trajati i do nekoliko mjeseci. Krivične prijave su podnijete. Pitanje je kada će nadležni reagirati onako kako situacija zahtijeva.
Pratite Balkan News Channel
Najnovije vijesti direktno na vašem Facebooku.