Žestok odgovor SDP-a: Izjava županice Tramišak je neprimjerena, a novi zakon o lovstvu prebacuje teret na građane
Politička retorika u Osječko-baranjskoj županiji dosegnula je novu točku usijanja nakon što je saborska zastupnica SDP-a Sanja Bježančević oštro osudila nedavni istup županice Nataše Tramišak. Tvrdnju županice kako SDP i Možemo “nemaju što tražiti” u ovoj županiji, Bježančević je ocijenila kao opasan presedan koji direktno šteti demokratskom dijalogu i političkoj kulturi.
Županija kao vlasništvo jedne opcije?
Konferencija za novinare održana ispred Gospodarskog centra OBŽ-a poslužila je kao platforma za SDP-ov odgovor na ono što nazivaju ekskluzivističkom politikom aktualne vlasti. Bježančević je javno postavila pitanje znači li ovakva retorika da u županiji više nema prostora za kritičko razmišljanje i one građane koji žele bolje uvjete života.
Tekst se nastavlja ispod promocije
Osim političkog sukoba, SDP je iskoristio priliku da istakne i sumorne ekonomske činjenice. Pozivajući se na podatke Europske komisije, naglašeno je da istočna Hrvatska i dalje stagnira u odnosu na ostatak EU. “Poljoprivreda je strateška grana, a sredstva koja županija izdvaja za njene poticaje ne čine ni jedan posto ukupnog proračuna. To jasno pokazuje gdje su stvarni prioriteti vlasti”, poručila je Bježančević.
Kritika Zakona o lovstvu: Tko će plaćati štetu?
Hrvatska
VELIKA OPASNOST OD POŽARA! Hrvatska vatrogasna zajednica izdala hitno priopćenje za građane!
2h 53min
Tekst se nastavlja ispod promocije
Osim lokalnih političkih previranja, SDP je u Saboru otvorio pitanje izmjena Zakona o lovstvu koje bi se uskoro trebale naći pred zastupnicima. Saborska zastupnica Ivana Ribarić Majanović upozorila je da predloženi model sistemski prebacuje odgovornost za štete uzrokovane divljači s lovoovlaštenika na poljoprivrednike i vozače.
Prema tumačenju SDP-a, umjesto da se sanira disfunkcionalan sustav upravljanja divljači koji već sada proizvodi dugotrajne sudske sporove, Ministarstvo poljoprivrede bira lakši put. “Ako vam divljač uništi usjev, morat ćete dokazati da ste poduzeli sve mjere zaštite. Ako vam istrči pred auto, vi morate dokazati da niste krivi”, pojasnila je Ribarić Majanović, dodajući kako je takvo rješenje nepravedno jer poljoprivrednike dodatno opterećuje financiranjem zaštitnih sredstava.
“Odgovornost za štetu mora snositi onaj tko upravlja divljači, dok država mora osigurati učinkovitu kontrolu njene brojnosti”, zaključila je Ribarić Majanović.
Što ovo znači za građane?
Ova situacija pokazuje dva paralelna procesa koja opterećuju građane: s jedne strane, zaoštravanje političkih tonova koji sužavaju prostor za konstruktivnu raspravu o razvoju regije, a s druge strane, zakonska rješenja koja bi mogla direktno udariti po džepovima vozača i poljoprivrednika. SDP-ovci su najavili da će nastaviti s pritiskom na institucije, inzistirajući na transparentnosti u trošenju županijskog proračuna i pravednijoj raspodjeli odgovornosti za štete koje uzrokuje divljač.
Pratite Točka
Najnovije vijesti direktno na vašem Facebooku.